گالری عکس تربچه

تربچه از خانواده شب بو و ریشه های خوراکی سبزی است و امروزه در غذاهای بسیاری از کشورهای سراسر جهان یافت می شود.

تربچه دوره کشت، رنگ و اندازه متفاوت دارد اختلاف آنها بر اساس رنگ، اندازه و شکل های که در دسترس هستند تعیین می شود. با وجود این، عطر و طعم موجود در تربچه خیلی غنی و متمایز از دیگر سبزیجات مشابه است.

این گیاه را می‌توان به صورت خام در سالاد یا از برگ‌های آن به صورت پخته در سوپ استفاده کرد. خواص تربچه در مورد بیماری‌ها و فواید آن برای قسمت‌های مختلف بدن در زیر آورده شده است:

فواید تربچه

زردی

تربچه در درمان زردی موثر است چرا که یک سم زدای قدرتمند برای هر دو معده و کبد است برای حذف مواد زائد و سموم خوب است. سبب افزایش عرضه خون اکسیژن دار و کاهش تخریب سلول های قرمز خون ( ازعلل زردی ) می شود

هموروئید

یکی از علل اصلی هموروئید یبوست است و تربچه می تواند به مبارزه با این مشکل کمک کند تربچه همچنین می توانید به احتباس آب و هضم غذا کمک کند. و سم زدای خوبی است تربچه نیز می تواند به کاهش نشانه های هموروئید کمک کند.

اختلالات ادراری

از آنجا که تربچه ادرار آور است تولید ادرار را افزایش می دهد. همچنین یک راه عالی برای کمک به درمان احساس سوزش در زمان ادرار کردن و همچنین التهاب می باشد. علاوه بر این، به تمیز کردن کلیه ها کمک و همچنین عفونت را مهارمی کند.

از دست دادن وزن

تربچه بهترین راه برای ارضای گرسنگی و حفظ کالری کم است. علاوه بر این به دلیل داشتن مقادیر بالایی از علوفه، آب و مقدار کم کربوهیدرات قابل هضم، لذا تربچه یک گزینه عالی در رژیم غذایی می باشد. تربچه دارای مقدار خوبی از فیبر است اما شاخص گلیسمی پایین دارد و با افزایش نظم حرکات روده، به سوخت و ساز بدن و کاهش وزن کمک می کند.

سرطان

با توجه به سطح بالای از ویتامین C، آنتوسیانین ها و فولیک  اسید و توانایی سم زدایی تربچه در درمان سرطان های ( دهان، معده، روده، کلیه و روده بزرگ ) موثر است همچنین حاوی مقدار زیادی از آنتی اکسیدان ها و ایزوتیوسیانات است که مسیرهای ژنتیکی سلول های سرطانی را تغییر می دهد.

مشکلات پوست

پوست از مواد مغذی موجود در تربچه، از جمله برخی از ویتامین های B، روی، فسفر و ویتامین C بهره مند می شود. علاوه بر تامین مقدار آب، کمک می کند تا پوست هیدراته باقی بماند و خواص ضد عفونی کننده دارد و می تواند مشکلاتی از قبیل ترک، جوش و پوست خشک را برطرف کند.

گزش حشرات

تربچه خواص ضد خارش دار دارد و می تواند در درمان نیش زنبور عسل و گزش حشرات موثر باشد.

تب

تربچه در کاهش درجه حرارت بدن و همچنین کاهش التهاب ناشی از تب موثر است.

بیماری های کلیه

تربچه به عنوان یک ضد عفونی کننده، پاک کننده و از همه مهمتر ادرار آور، برای درمان اختلالات بزرگ کلیوی موثراست. همچنین کلیه ها را از عفونت محافظت می کند.

بیماری های تنفسی

از آنجا که تربچه خاصیت ضد احتقانی دارد می توانند احتقان در دستگاه تنفسی و همچنین تحریک ناشی از آلرژی ها، عفونت و یا سرماخوردگی را کاهش دهد.

کبد و مجرای صفراوی

تربچه به تنظیم جریان و تولید بیلی روبین و املاح صفراوی، اسیدها و آنزیم ها کمک می کند. همچنین حاوی آنزیم هایی مانند ( استراز، آمیلاز، دیاستاز و میروسیناز ) است که به حذف هر گونه بیلی روبین اضافی از جریان خون کمک می کند. همچنین خوردن آن به طور منظم می تواند شما را از زخم و عفونت محافظت می کند.

زیاده روی در خوردن تربچه موجب دل پیچه شده و برای دندان و گلو مضر است.

پست های مرتبط

گالری عکس سبزیجات تازه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *